Povoljni utisci učesnika sajma – Eto nas opet!

Prvi utisci nekolicine učesnika osme manifestacije u čast šljiva u Osečini pred samo „spuštanje zavese” na trodnevna sajamska dešavanja i druženja bili su, svakom iz svog ugla, dosta povoljni. Većina od njih najavila da će vrlo rado doći i sledeći put.

[image src=“https://sajamsljiva.rs/assets/nedelisce.jpg“ width=“250″ lightbox=“yes“ align=“left“ float=“left“]- Primetila sam na izložbi šljivarskih proizvoda da se asortiman iz godine u godinu širi i da voćari i članovi njihovih domaćinstava ulažu veliku energiju da dodatnim aktivnostima stvore ambijent u kome će i od šljive moći da se još bolje živi – ocenjuje Dragica Raković, direktor preduzeća „Iverak”, koje je redovan izlagač na ovom Sajmu.

Ona kaže da joj posebno zadovoljstvo predstavlja pogled na štandove sa lepo poređanim, kvalitetnim i aromatičnim suvim šljivama, od kojih je najveći deo osušen upravo na „Iverkovim” sušarama, kojih ima mnogo u ovom kraju. I dodaje:

– U punoj funkciji su čak i one sušare koje smo ovdašnjim voćarima prodali još pre 30 godine. Drago mi je što sada na njihovoj trajnosti i na primerima iz Podgorine možemo da dajemo višegodišnje garancije za naše proizvode.

[image src=“https://sajamsljiva.rs/assets/sajam-1.jpg“ width=“250″ lightbox=“yes“ align=“left“ float=“left“]Jovan Vilotić iz Dragijevice, Adam Dragićević iz Lopatnja i Života Erić iz Gornjeg Crniljeva, pored svežih i suvih šljiva, rakije, pekmeza i šljivanih kolača, za koje se već može reći da su postali brendovi Sajma i Osečine, za ovu priliku pripremili su i neke nove „adute” za tržište, ne žaleći uloženog truda i vremena koje provode na sajmištu u periodu velikih sezonskih poslova.

– Rodilo je i prerodilo ove godine, pa ne može sve da stane ni u sušaru i kace. Zato sam počeo da sušim šljivu na suncu i vetriću, sigurno je zdravije tako nego na bilo koji drugi način. I ukusnije, samo probajte! – nesebično poslužuju posetioce Vilotić i njegova supruga.

Sajamski hit gazdinstva Dragićević su dimljeni sirevi od kravljeg mleka, blagi i ljuti. Uz sir idu i rakije, a na njegovom štandu one su razvrstane po godištima i to onim redom kojim su pečene, zatim po sortama šljiva od kojih su pravljene i vrstama buradi u kojima su odležale.

– Nema ove godine baš velikog pazara na Sajmu, svima je ponestalo para. Ipak, niko nije na gubitku. Da nije ovoga kad bi smo i mi predahnuli od posla, susreli se sa prijateljima i poznanicima, razmenili iskustva ? – veli Dragićević.

Sa njim se u svemu slaže Erić, koji pred nama grupi kupaca iz Beograda naročito preporučuje slatka od trešanja i višanja iz njegovog domaćinstva, a naravno i šljivane kolače.

– Na moja tri i po hektara, šljiva je ekstra rodila, kao nikad, ali otkupna cena je toliko niska, da se ne pamti. Šljiva prve klase otkupljuje se za osam do 15 dinara za kilogram, zavisno od sorte, pa će zato bezmalo 80 posto ploda da ode u rakiju, ili sušenje. Očekujem oko 20 tona požegače, madžarke, stenleja i čačanke rodne. Počeli smo i sušenje šljiva na suncu, prirodnim putem, te se nadam da ću za taj ekološki proizvod da nađem kupce – kaže Milan Ilić iz Lopatnja.

Živojin Pavlović iz Sirdije, kao i većina drugih, nije zadovoqan cenom za svežu šljivu, ali zna šta će sa dobrim rodom.

[image src=“https://sajamsljiva.rs/assets/sajam-2.jpg“ width=“250″ lightbox=“yes“ align=“left“ float=“left“]- Mnogo šljive sušim svake godine, nadam se da će biti kupaca. Za moje 53 godine, ne pamtim da je šljiva ovako dobro rodila, a da je imala nižu otkupnu cenu. Što je najgore, niko se i ne nudi da otkupi. Zato, svu ću šljivu da osušim, tek nešto malo otići će u rakiju. Cela porodica, moja majka, supruga i dva sina rade na imanju, čak angažujemo nekoliko radnika u nadnicu, ne možemo sami da postignemo, jer ćemo ove godine imati, računam, oko 40 tona šljiva raznih sorti.

Izlagači i gosti iz regiona jednodušni su u oceni da je i ova sajamska manifestacija sasvim uspešna i gotovo uglas su poručili: „Eto nas opet iduće godine!”

– Saradnja naše dve opštine i preduzetništa nastala na sajmovima već punih šest godina uspešno se razvija i širi. Može se očekivati da kao rezultat svega toga uskoro bude otvorena ispostave jednog našeg preduzeća koje se bavi poljoprivrednom mehanizacijom u Osečini ili Valjevu – rekao je Darko Danijel, načelnik opštine Nedelišće u Hrvatskoj.

Sa štanda opštine Bratunac u Republici Srpskoj Božica Obrenić kratko ističe:

– Osečina je u svemu dobar domaćin, a Sajam šljiva je manifestacija vredna svake pažnje!

Slične informacije:

JOŠ INFORMACIJA